Mity i fakty na temat kastracji

Nieprawdą jest, że każda kotka powinna, choć raz w życiu urodzić młode. Im wcześniej zostanie poddana zabiegowi kastracji, tym zdrowsza będzie w przyszłości. Im dłużej się zwleka, tym większe prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów układu rozrodczego, gruczołu mlekowego czy ropomacicza.

Kastracja nie zmienia osobowości zwierzęcia, bez względu na wiek zwierzę pozostanie tak samo kochającym kompanem. Jakiekolwiek różnice w zachowaniu będą tylko pozytywne. Zredukowana, bowiem zostaje potrzeba prokreacji, która w znacznej mierze wpływa na zachowanie. Zarówno sterylizowane koty, jak i psy przestają nawoływać, włóczyć się, walczyć i tracą potrzebę znakowania swojego terytorium moczem.

Kastracja nie powoduje otyłości i lenistwa. Przyczyną tego jest brak ruchu, nieodpowiednia i zbyt obfita dieta. Kastrowane zwierzęta wykazują również tendencję do dłuższego życia, niż nie wysterylizowane. Zabieg ten – zarówno u kotek, jak i u kocurów – nie jest niebezpieczny i bolesne. To najczęściej wykonywane zabiegi przez lekarzy weterynarii, przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym. Po kilku dniach domowej opieki zwierzę powraca do normalnego trybu życia.

Koty wolno żyjące po kilku dniach rekonwalescencji po zabiegu, powracają do miejsca, z którego zostały zabrane. Koty zawsze powinny powrócić na swoje terytorium, gdyż maja bardzo wysokie poczucie przynależności terytorialnej i nie mogą być bezpiecznie przeniesione w inne miejsce. Jeśli tak się stanie, że kot znajdzie się w innym miejscu, niż to, z którego został zabrany, instynktownie będzie się starał stamtąd uciec w poszukiwaniu swojego poprzedniego lokum. Rezultatem tego może być sytuacja, w której przerażony kot znajdzie się w obcym sobie miejscu, bez źródła pożywienia, znajomych kotów, narażony na niebezpieczeństwa, których nie zna i z których nie zdaje sobie sprawy. Po oswobodzeniu, niektóre z kotów mogą pozostawać w odosobnieniu przez kilka dni, nie pokazując się nikomu. Wkrótce jednak powrócą do poprzedniego trybu życia i nauczą się znowu ufać człowiekowi, na swój dziki sposób.

podatkuFanimaniFacebookInstagram