I znowu mokro czyli dlaczego znów nie w kuwecie

Koty to zwierzęta czyste, lubiące porządek, dbające o swoje futerko – dlaczego więc  zdarzają się im problemy z kuwetą? A konkretnie – dlaczego nie załatwiają swoich potrzeb  w miejscu do tego przeznaczonym?

Każdy opiekun kota o tym słyszał, część przeżyła to na własnej skórze – kot sika na kołdrę, na ubrania, na dywan, obok kuwety, na buty….. lista ciągnie się w nieskończoność a można też spotkać koty oddające kał poza kuwetą. Ciągła walka z zapachem, ratowanie materaca, mebli, rozterki, nerwy a ile adopcji skończyło się wyrzuceniem/oddaniem kota z powodu nawet jednorazowej wpadki kuwetowej…

Brzmi strasznie ale naprawdę można sobie z tym problemem poradzić. Po pierwsze trzeba chcieć zacząć działać, by pomóc kotu i sobie a  jako zasadę nadrzędną przyjąć fakt, że kot nam coś komunikuje a nie, że jest „złośliwy i robi to specjalnie”.

Głęboki wdech i jedziemy dalej

Zaczynamy od własnego domu

Czy kuwety są czyste? Może kot ma opory przed skorzystaniem z brudnego żwirku? Czy akceptuje miejsce ustawienia kuwety i załatwia się tam co któryś raz? Może należy zmienić żwirek na inny (drewniany, bentonit, silikon, kukurydziany…)?

Zasikane miejsca trzeba porządnie umyć wodą i środkiem do usuwania kociego moczu, świetnie działają enzymatyczne preparaty rozkładające cząstki moczu a nie maskujące zapach.

Jeśli mamy więcej kotów to trzeba im zapewnić większą ilość toalet – co najmniej tyle, ile jest kotów, idealnie będzie dostawić jedną więcej i rozmieścić je w domu a nie tylko w łazience. Kocia matematyka najczęściej mówi, że dwie czy trzy kuwety w łazience to w sumie jedna kuweta, ale dwie w różnych miejscach domu, to już na pewno dwie.

Bardzo ważna sprawa, o której trzeba myśleć zawsze, gdy mocz nie ląduje w kociej toalecie:

Czy nasz kot jest zdrowy?

Czy zbadaliśmy mu krew i mocz? Problem ze zdrowiem to bardzo częsta przyczyna kuwetowych kłopotów.

Zwyczajne zapalenie pęcherza powoduje przecież ból i pieczenie, znane i nam, ludziom a kot kojarzy te  nieprzyjemne doznania z oddawaniem moczu w kuwecie, zaczyna więc unikać tego miejsca i szukać takiego, gdzie sikanie nie będzie bolało…

Inne problemy zdrowotne to między innymi kamienie/kryształy, zatkanie cewki moczowej (bardzo niebezpieczne dla życia kota), trzeba szybko reagować i wdrożyć leczenie.

Jednym słowem – idziemy do lekarza i badamy kota: mocz, krew, RTG, USG – zależnie od zaleceń lekarza prowadzącego.

Jeśli nasz kot jest seniorem i sika poza kuwetą

Być może bolą go stawy czy kręgosłup i ma problem z wejściem do kuwety? Może zmienić ją na taką z niskim progiem? Może ma za daleko do kuwety albo zapomina, gdzie ona stoi?

Pisząc ten artykuł mamy nadzieję, że wszystkie Wasze koty są sterylizowane/kastrowane i nie znakują moczem z przyczyn hormonalnych. U młodych zwierząt, w trakcie dojrzewania może się to zdarzyć.

No to część pracy już za nami – dom obejrzany, kuwety lśnią czystością i wypełnia je porządna warstwa żwirku, by było w czym kopać. Kot jest przebadany i zdrowy a problem się utrzymuje…

Teraz można zacząć analizę psychologiczną zwierzaka.

Czy coś go niepokoi?

Czy w domu były zmiany – nowe meble, remont, przeprowadzka, ktoś przybył (człowiek/zwierzę) albo zniknął? A może opiekuna długo nie ma w domu? Remont u sąsiada? Z okien widać inne koty i trzeba im pokazać, że to moje miejsce? Rower przyciąga zapachami z wielkiego świata i też trzeba to oznakować?

Warto zapytać fachowca o radę i wspólnie spojrzeć na problem z dystansu, analizując wszystkie aspekty łącznie ze zdrowotnym. Może warto dobrać dodatkowe środki – obrożę feromonową czy inne preparaty dla relaksacji mruczka.

Nie jesteście sami – prawie wszyscy opiekunowie kotów znają te „mokre problemy” doskonale i wiedzą, że można je pokonać. Nie da się opisać  jednym artykułem mnogości kocich powodów unikania kuwety. Nie znajdziemy gotowego schematu w internecie, musimy popracować nad tym sami lub najlepiej z fachowcem i ustalić indywidualne rozwiązanie dla naszego kota.

Potrzeba czasu i zaangażowania ale przecież jesteśmy odpowiedzialni za to, co oswoiliśmy.

sikanie-poza-kuweta

Autorem treści jest Dagmara Pietraszek

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

podatkuFanimaniFacebookInstagram